
SUDETY – idealne miejsce na wypoczynek w górach
Sudety znane są, jako królestwo wodospadów, a wśród nich Karkonoskie Wodospady Kamieńczyka i Szklarki czy też Wodospad Wilczki położony w Masywie Śnieżnika. Cieszą się one ogromną popularnością wśród turystów, Wodospad Kamieńczyka – najwyższa kaskada w Sudetach mierzy 27 m, przy czym woda spada z niej 3-stopniowo, przez co oddziałuje na człowieka jeszcze bardziej magicznie i urzekająco.
Najwyższym i najdłuższym pasmem górskim Sudetów są Karkonosze, położone w ich zachodniej części. Rozciągają się pomiędzy Przełęczą Szklarską a Przełęczą Lubawską. Na południu ich granica przenika terytorium Polski i Czech. Zaledwie 25% tego pasma górskiego, zwanego również „górami olbrzymimi” należy do Polski, pozostała cześć Karkonoszy znajduje się w posiadaniu Czechów. Góry posiadają niezwykle malowniczą budowę, w większości powstały z granitów, które podczas licznych erozji wykształciły osobliwe formy skalne, zwane skałkami karkonoskimi. Zaliczamy do nich: Pielgrzymy, Paciorki czy Owcze Skały. Karkonosze dysponują kilkudziesięcioma kilometrami szlaków przygotowanych dla turystów, o różnorodnym stopniu trudności. Naturalne walory Karkonoszy doceniono już w latach 30 XX w., kiedy utworzono tu pierwsze rezerwaty przyrody takie jak: Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki czy Czarny Kocioł, a w 1959 r. powstał Karkonoski Park Narodowy.
Na terenie Sudetów funkcjonują dwa parki krajobrazowe. Obok Karkonoskiego Parku Narodowego, w Sudetach Środkowych znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych. Jest on stosunkowo młody, bowiem powstał w latach 90 XX w., a dokładnie w 1993 r. Swą powierzchnią obejmuje ponad 6000 ha. Góry Stołowe posiadają bardzo specyficzną budowę, gdyż zostały ukształtowane z piaskowców i dolomitów. Niewątpliwie zaliczane są do jednych z najbardziej atrakcyjnych zakątków Polski. Występuje tu wiele osobliwych rzeźb skalnych o przeróżnych kształtach – grzybów, maczug czy skalnych labiryntów. Krajobraz, jaki tworzą płaskie szczyty poprzecinane licznymi wąwozami oraz wyjątkowymi formami nie raz przypominają sceny z filmów fantastycznych. Jest to niewątpliwie miejsce unikalne na skalę Europy. Góry Stołowe to ok. 100 km tras przygotowanych dla turystów, prowadzących pomiędzy prawdziwymi cudami natury. Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić to Szczeliniec Wielki, Błędne Skały czy Skalne Grzyby.
W Sudetach, po polskiej stronie gór znajdują się również liczne jaskinie, najdłuższa z nich to Jaskinia Niedźwiedzia, położona w Masywie Śnieżnika. Na uwagę zasługuje także: Jaskinia Radochowska, Jaskinia z Otoczami czy Złota Sztolnia. Większość z nich udostępniona jest do zwiedzania. Sudeckie jaskinie można podzielić na dwa typy, wykształcone w piaskowcach (krasowe) lub też w granitach. Jaskinie krasowe powstały na skutek nasilającego się zjawiska krasowienia wapieni i dolomitów oraz marmurów. Jaskinie granitowe z kolei są bardzo zróżnicowane i trudno jednorodnie określić czynniki warunkujące ich powstanie. Największymi skupiskami jaskiń w Sudetach jest ziemia kłodzka oraz Góry Kaczawskie.
Źródło: Wikipedia
Sudety to przepiękne, malownicze miejscowości o barwnej, bogatej historii, z licznymi perełkami architektonicznymi. Dodatkowo znaleźć tu można liczne pozostałości po zamkach i pałacach, pochodzących jeszcze ze średniowiecza. Wśród nich warto odwiedzić Pałac w Maciejowcu, Zamek Chojnik, Pałac w Wojanowie, Zamek Czocha, Zamek Bolków i wiele innych cudów architektonicznych. Interesująca jest również Bazylika w Wambierzycach oraz militarna Twierdza w Kłodzku. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku oraz zainteresowań.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji + 48 512 660 363
Jesteśmy do Państwa dyspozycji + 48 512 660 363
Gdzie jesteśmy?

Willa Diana
Stronie Wieś 37C
57-550 Stronie Śląskie
NIP: 882-113-46-51
REGON: 891040185
Kontakt
tel. +48 512 660 363
noclegidiana@gmail.com