Góry Stołowe


Góry Stołowe (332.48; niem. Heuscheuergebirge, czes. Stolové hory, dawn. Hejšowina) – masyw górski w środkowej Części Sudetów znajdujący się na styku z Sudetami Wschodnimi. Góry stołowe, wypiętrzone, których historia geologiczna sięga ponad 30 milionów lat. Należą do jednych z nielicznych gór płytowych w całej Europie. Płyty pochodzą z górnokredowych piaskowców ciosowych i ułożone są w charakterystyczny poziomy układ – stąd nazwa gór, bo „płaskie jak stół”.Magiczne Góry Stołowe
Tajemnicze Góry Stołowe
aktywny wypoczynek w górach stołowychCzęść zachodnia Gór Stołowych należy do Republiki Czeskiej i nosi nazwę Wyżyna Broumovska. Północno-zachodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. Od 1993 na terenie Gór Stołowych znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych.
śnieżnik widok na góry stołowe


   O górach stołowych słów parę…

Góry stołowe znajdują się w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części Sudetów. Zajmują teren o powierzchni ponad 60 km2, na którym w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Polska część gór rozciąga się od Rdkowa (rejon Cerverhorskiego potoku) ba Polanicę – Zdrój.Park Narodowy Gór StołowychNa południe, po stronie czeskiej znajduje się Bromovska Vrochovina z położonymi między Policami nad Metują a Broumovem Broumowskimi Ścianami, które są bezpośrednim przedłużeniem polskiego masywu Gór Stołowych. Wokół polskiej części masywu porozsiewane są liczne miasteczka turystyczno-uzdrowiskowe . W wysokich partiach gór osadnictwo jest obecnie znikome, choć i tam spotkać można stałych mieszkańców. Ten położony w Sudetach Środkowych masyw górski wyróżnia się nie tylko wyjątkową budową geologiczną, ale i niezwykle oryginalnym ukształtowaniem. Jest przykładem jedynych w Polsce i niewielu w Europie gór płytkowych, które składają się głównie z piaskowcowych płyt ułożonych poziomo o wierzchowinach przypominających niekiedy płaszczyznę stołu – stad zapewne wzięła się nazwa masywu.Urlop w Górach StołowychGóry Stołowe wyróżniają się przede wszystkim rzadko spotykanymi labiryntami skalnymi, tworzącymi monumentalne i tajemnicze „skalne miasta” zbudowane z chłodnych skał piaskowca oraz utworzonymi wskutek postępującej erozji formami skalnymi o kształtach przypominających postaci ludzkie, zwierzęta, wszelkie grzyby, budowle czy przedmioty. Skały te nierzadko tworzą skupiska podobnych do siebie form (m.in. Skalne Grzyby), co stanowi o ich wyjątkowości.Błędne skały w Górach Stołowych
Atrakcje Gór StołowychKolejną charakterystyczną dla Gór Stołowych cechą jest wielość tarasów i punktów widokowych znajdujących się w średnich i najwyższych partiach masywu. Najczęściej są one spotykane na urwiskach (Radkowskie Skały, Narożnik, Skały Puchacza, Urwisko Batorowskie) oraz na Szczelińcu Wielkim. Góry stołowe to liczne masywy i pasma górskie oraz doliny.


Narożnik w Górach Stołowych
Przyroda Gór Stołowych
Szczeliniec w Górach Stołowych
Góry Stołowe na Dolnym Śląsku
Oferujemy noclegi w tym uroczym zakątku Polski – noclegi w Willi Diana to gwarancja udanego wypoczynku dla całej rodziny, seniorów czy miłośników górskich atrakcji.