Kłodzko – atrakcje i noclegi w Kłodzku oraz Kotlinie Kłodzkiej

Zapraszamy do poznania Kłodzka z pensjonatem Diana. Zapewniamy noclegi w pobliżu Kłodzka, w malowniczej górskiej miejscowości. Nocleg z wyżywieniem, i wieloma atrakcjami na terenie pensjonatu oraz Kotliny Kłodzkiej.

Historia Kłodzka

Kłodzko to miasto położone w centrum Kotliny Kłodzkiej w pobliżu wielu uzdrowisk i rozległych terenów rekreacyjnych i kulturowych. Wyjątkowa historia, unikalne zabytki i architektura a także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe tworzą niesamowity klimat i urok miasta. Niemalże X- wieczny gród, usytuowany w miejscu obecnej twierdzy wraz z położonymi poniżej podgrodziami, z czasem przeobraziły się w miasto, będące strategicznym, przygranicznym ośrodkiem administracyjnym i wojskowym. Na skład narodowy i etniczny miasta mieli wpływ przybywający już w średniowieczu do ówczesnego grodu osadnicy niemieccy. Przez setki lat Kłodzko należało do państwa czeskiego, w tym czasie sukcesywnie następował jego rozkwit. Okresy ożywienia przerywane były jednakże licznymi wojnami oraz fazą epidemii i klęsk żywiołowych.

Widok z Twierdzy Kłodzko

Zabytki Kłodzka

Most Św. Jana w Kłodzku
Pomimo burzliwej historii, dziś Kłodzko jest niezwykle atrakcyjnym, bogatym w zabytki miastem. Łączy ono różnorodne style architektoniczne, a kolorowe kamieniczki, okazały ratusz pochodzący z XIX w. oraz średniowieczny, gotycki most, ozdobiony sześcioma figurami dodają miastu niezwykłego majestatu. Warty zobaczenia jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP – będący niewątpliwie największym obiektem sakralnym regionu a także roztaczająca się ponad miastem twierdza z XVII-XVIII w. Obok Ratusza można zauważyć figury świętych, które według dawnych wierzeń miały chronić miasto przed klęskami żywiołowymi oraz epidemiami.

Warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, mieszczące się w byłym barokowym internacie jezuitów, w którym podziwiać można lokalne relikty. W Kłodzku niewątpliwą atrakcją jest rozciągająca się pod śródmieściem, niemalże 600-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna. Powstała ona z wydrążonych niegdyś przez mieszkańców miasta korytarzach i komorach, pełniących funkcję schronienia podczas trwających wojen. Obecnie przeszła ona gruntowną renowację, została odnowiona i wyposażona w sprzęt multimedialny. Stworzono system nagłośnienia, przez który przekazywane są informacje na temat obiektu, można również zapoznać się z wystawami i makietami przedstawiającymi życie mieszkańców Kłodzka.

Najstarszy most kamienny w Polsce
Twierdza Kłodzko
Zabytkowy Kościół w Kłodzku WNMP

Atrakcje Kłodzka

Do dyspozycji mieszkańców jak i turystów stworzono również wiele miejsc służących do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Ostatnie lata to okres prosperity miasta, duży nacisk położono na rewaloryzację i rozbudowę Kłodzka. Metamorfozę przeszedł kanał Młynówki wraz z pobliską okolicą. Odrestaurowano plac pod mostem gotyckim, stworzono ścieżki spacerowe, powstała nowa infrastruktura, sprzyjająca miłośnikom aktywnego wypoczynku. W sezonie letnim, ogromną atrakcją, nie tylko wśród turystów cieszą się spływy gondolą. Rewitalizacji podległa również Wyspa Piasek, która bardzo mocno ucierpiała, wskutek powodzi, jaka miała miejsce w 1997 r. Nowy wygląd zyskał także Park Strażacki, w którym posadzono tysiące różnorodnych okazów kwiatów oraz krzewów ozdobnych, a położona w centrum parku fontanna, rozświetlona wieczorem dodaje mu wdzięku i finezyjności. Ponadto w parku stworzono mini pijalnię wód mineralnych.

park strażacki

Wydarzenia i imprezy kulturalne w Kłodzku

Wszystkie te walory sprawiają, iż miejsce to bardzo chętnie odwiedzane jest przez rowerzystów i spacerowiczów. Do dyspozycji turystów w Kłodzku oddany jest również kompleks sportowy, który tworzą boiska do gry w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę, siatkówkę, korty tenisowe, tor kartingowy, ścieżkę zdrowia, place zabaw dla dzieci oraz basen kąpielowy. W mieście, cyklicznie odbywają się imprezy kulturowe i sportowe. I tak, zapraszamy do odwiedzenia Jarmarku Wielkanocnego, gdzie znaleźć mogą Państwo przede wszystkim lokalne rękodzieło. Następnie, w maju odbywają się Dni Kłodzka, podczas których organizowane są warsztaty, koncerty, wystawy, spotkania z różnorodnymi osobistościami, targi staroci i wydarzenia sportowe.

Dni Kłodzka - bitwa o Kłodzko

W czerwcu natomiast, na rozpoczęcie lata w Kłodzku odbywa się Open Summer Festival, który obfituje w koncerty a także gry i zabawy integracyjne, nie tylko dla najmłodszych. Sierpień to czas, szczególnie obfitujący w atrakcje. Organizowane są wówczas Dni Twierdzy Kłodzkiej, słynące z inscenizacji bitwy o twierdzę. Impreza ta przyciąga miłośników nie tylko z Polski ale też przybyszów zagranicznych. Równie dużą popularnością cieszy się Miodowe Lato Kłodzka, gdzie zobaczyć i posmakować mogą Państwo miody, w najróżniejszych postaciach i odmianach. W listopadzie zaś serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Zderzenie”, który zyskał duże uznanie i aprobatę środowisk artystycznych.