Czarna Góra – noclegi w okolicy wyciągu narciarskiego

Czarna Góra mierzy 1205 m n.p.m. i położona jest w Masywie Śnieżnika na ramieniu Żmijowca. Jest to dosyć strome wzniesienie, przez co mocno kontrastuje z szerokim i kopulastym Śnieżnikiem. Na jej szczycie znajduje się drewniana, 14-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można malowniczą okolicę. Czarna Góra jest wizytówką całej Kotliny Kłodzkiej, widać ją niemalże z każdego zakątka regionu. Na szczyt można dostać się piechotą lub też wyciągiem krzesełkowym z miejscowości Sienna. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno dla najmłodszych jak i osób starszych.

Z Czarnej Góry roztaczają się niesamowite krajobrazy, ze szczytu podziwiać można majestatyczny Śnieżnik czy leżącą u stóp Górę Igliczną. Dostrzec można również leżący po czeskiej stronie Wysoki Jesionik wraz z Pradziadem, a więc niemalże wszystkie okalające szczyt pasma górskie. Warto zapoznać się z atrakcyjną ofertą noclegów w pobliżu Czarnej Góry, bowiem nie tylko sam szczyt ale i jego najbliższa okolica obfitują w liczne, bardzo zróżnicowane atrakcje. W Masywie Śnieżnika znajduje się sporo szlaków, można więc urządzać tu piesze wędrówki, wybierając unikalne trasy, położone w przepięknej scenerii. Prowadzą one nie tylko na sudeckie szczyty, pieszo dotrzeć można do najważniejszych atrakcji kotliny kłodzkiej. Region ten ma wiele walorów zarówno przyrodniczych jak i rekreacyjnych, oferuje mnóstwo możliwości i rozmaitych pomysłów na spędzanie czasu wolnego .Przepiękne trasy turystyczne zachęcają do organizacji pieszych wycieczek a wyśmienite tereny do narciarstwa biegowego, narciarstwa klasycznego czy snowboardu przyciągają miłośników sportów zimowych. Malownicza okolica Czarnej Góry, pełna gęstych lasów i niesamowite widoki sprawiają, że bez wątpienia jest to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku w Sudetach! Warto także zwrócić uwagę na krystalicznie czyste powietrze panujące na szczycie, obszar ten znalazł się w strefie czystego powietrza. Panuje tu unikalny bio- i mikroklimat, typowy dla obszarów alpejskich oraz subalpejskich. Stężenie zanieczyszczeń powietrza jest na wyjątkowo niskim poziomi, dlatego tez każdego ranka odbywają się tu zajęcia oddechowe, połączone z nauką relaksacji.

Na Czarną Górę prowadzi kilka szlaków, wędrówkę najlepiej rozpocząć z Przełęczy Puchaczówka. Szlak czerwony i zielony, biegnące prawie identyczną trasą są najkrótsze, jednak również najbardziej strome – prowadzą one na szczyt niemalże w linii prostej. Droga jest kamienista i nierówna. Realny czas zdobycia góry, wybierając wędrówkę tym szlakiem trwa ok. 1 godziny. Jeśli wolimy jednak łagodniejszą, bardziej wypłaszczona trasę warto wybrać szlak niebieski. Droga jest nieco dłuższa, ale zdecydowanie mniej wymagająca, szeroka. Po ok. 1 godz. spaceru szlakiem niebieskim znajdziemy się w miejscu, gdzie łączy się on z zielonym. Po kolejnych 30 min. trasa łączy się ze szlakiem czerwonym, gdzie na ostatniej prostej rozpocząć już trzeba prawdziwą wspinaczkę. Cała wędrówka trwa ok. 2-2,5 godz. Na szczycie znajduje się kilka stolików i ławek, można więc odpocząć i zregenerować siły. Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec przepiękne Karkonosze a przy dobrej pogodzie nawet rozciągający się Wrocław. Dla wytrwałych, polecamy dalszą wyprawę – z Czarnej Góry na Śnieżnik (oczywiście na Czarną Górę można też wjechać kolejką linową, o czym wspomniano na wstępie). Trasa zachwyca malowniczymi krajobrazami oraz prawdziwymi cudami natury. Wędrówkę należy rozpocząć czerwonym szlakiem, gdzie mijając Żmijowiec dochodzi się do schroniska na Śnieżniku. Tam, przy pysznej szarlotce można podziwiać niesamowite widoki rozciągających się pasm górskich. Następnie, na sam szczyt należy udać się szlakiem zielonym. Cała trasa mierzy ok. 8 km, więc spacer w jedną stronę zajmie dobre 2,5 h. Szlak ten jest jednak bardzo przyjemny, urozmaicony, znaczna jego cześć przebiega lasem, pośród wysokich, okazałych świerków.

Czarna Góra to również miejsce idealne dla miłośników jazdy na rowerze. Znajdują się tu liczne trasy rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności, a wśród nich 3 trasy do kolarstwa zjazdowego, z czego jedna należy do najtrudniejszych w Polsce. Czarna Góra przez wiele lat uznawana była za miejsce kultowe dla polskich zjazdowców. Do dziś cieszy się ona dużym uznaniem i sporą popularnością. Z miejscowości Sienna, położonej u stóp szczytu rozpocząć można trasę – w zależności od kondycji oraz czasu wolnego – mocno wymagającą, czy też łagodniejszą dłuższą lub krótszą. Na trasie podziwiać można oczywiście niesamowite, często wręcz baśniowe krajobrazy.

Czarna Góra w Siennej to jednak przede wszystkim oaza dla narciarzy. Sporty zimowe, a wśród nich narciarstwo cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością, a wraz ze wzrostem zainteresowania tą dyscypliną, powstaje w Polsce coraz więcej ośrodków oraz infrastruktury niezbędnej do ich uprawiania. Wśród nich znajduje się bardzo nowoczesny, położony w samym sercu Sudetów Ośrodek Czarna Góra Resort. Trasy zjazdowe znajdują się są na północno-wschodnim stoku Czarnej Góry, mierzącej 1205 m n.p.m. a także wzdłuż Żmijowca (1153 m n.p.m.) położonego tuż przy niej. Tutejsza okolica to jedne z najlepszych warunków narciarskich i śniegowych w całym regionie. Znajduje się tu kilkanaście tras zjazdowych, 3 koleje linowe i 10 wyciągów. 6-osobowa najnowocześniejsza kolej – LUXTORPEDA, została wyposażona w podgrzewane krzesła i osłonę przeciwwietrzną, zaś kolejne dwie – EFKA i ŻMIJA posiadają ruchome chodniki ułatwiające wsiadanie na kanapę.

Czarna Góra to jeden z najbardziej prężnie rozwijających się ośrodków narciarskich w całych Sudetach. Wyciągi osiągają przepustowość ok. 12,5 tys. osób na godzinę, co plasuje to miejsce w czołówce Polski. Na uwagę zasługuje również fakt, iż nartostrady wspomagane są przez specjalnie dedykowany, kilkunastometrowy system dośnieżania, dzięki czemu jazda nie jest uzależniona wyłącznie od warunków atmosferycznych. Trasy zjazdowe liczące niespełna 10 km dostosowane są do potrzeb i umiejętności turystów, o różnym stopniu zaawansowania, począwszy od terenów dla najmłodszych, poprzez odcinki trudniejsze, bardziej wymagające, kończąc na trasach zjazdowych dla prawdziwych profesjonalistów (jedna z nartostrad, jako jedna z kilkunastu tras zjazdowych w Polsce oznaczona została czarnym stopniem w skali trudności). Dodatkowo, znajduje się tu rynna snowboardowa i karuzela narciarska.

Czarna Góra posiada także szerokie tereny przy nartostradach, przez co jest to idealne miejsce dla osób, które chcą rozpocząć swą przygodę z nartami. Dla początkujących znajdują się tu 4 wyciągi taśmowe, o łącznej długości 275 metrów, dzięki którym w łatwy, a co najważniejsze bezpieczny sposób można dostać się na stok, by rozpocząć naukę. Niewątpliwym atutem stoku jest także oświetlenie tras zjazdowych, będące wielką gratką dla miłośników nocnej jazdy. W dolnej części stoków, u stóp czarnej Góry znajduje się snowpark – miejsce idealne dla narciarzy, jak i snowboardzistów – miłośników freestylu. Znajdują się tu rozmaite boxy, szyny, raile, rampy i kickery – łącznie 17 przeszkód o rożnym poziomie trudności. Często odbywają się tu liczne zawody, turnieje. Czarna Góra to także wyśmienite miejsce zolenników narciarstwa biegowego i śladowego. Została dla nich przygotowana specjalna trasa, rozpoczynająca się wjazd koleją linową na Czarną Górę, następnie dobrze oznakowany, łagodny szlak biegnie w stronę schroniska na Hali pod Śnieżnikiem. Oferta ośrodka Czarna Góra Resort jest całkowicie kompletna, a przy tym różnorodna. W okolicy znajduje się szeroko rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna. Dostępne są także liczne wypożyczalnie sprzętu oraz parkingi. Turystom polecamy noclegi w Willi Diana w pobliżu Stronia Śląskiego, tuż przy ośrodku Czarna Góra. Zapewniamy wysoki standard w korzystnych cenach.

Dla najmłodszych alternatywą do nart czy deski snowboardowej są oczywiście sanki. Na Czarodziejskiej czy Kubusiowej Polanie zjeżdżać można w sposób bezpieczny. Teren ten jest szeroki, zaś jego nachylenie dość łagodne. Zimą miejsca te cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród saneczkarzy. Dla zwolenników większej adrenaliny na Bartusiowej Polanie znaleźć można tor tubbingowy, gdzie po specjalnie przygotowanym, krętym torze zjeżdżać można na wielkiej, wygodnej poduszce.

Warto dodać, że Czarna Góra to idealne miejsce nie tylko fanów sportów zimowych, lecz również miłośników bardziej ekstremalnych form wypoczynku – wyczynowej jazdy na rowerze czy też paralotniarstwa. Ośrodek funkcjonuje przez cały rok, dlatego niezależnie od pory roku, każdy znajdzie coś dla siebie.

Od grudnia 2014 r. działa tu całoroczna, najdłuższa w Polsce, mierząca 950 metrów – zjeżdżalnia grawitacyjna – Czarna Żmija. Zapewnia ona moc wrażeń i niezapomnianych emocji. Jest przy tym w pełni bezpieczna, wyposażona w hamulce, każdy więc może dowolnie regulować prędkość zjazdu. Dzieci powyżej 8 roku życia oraz dorośli mogą jeździć samodzielnie – w sankach jednoosobowych, natomiast młodsze pociechy mogą wybrać się na przejażdżkę pod okiem dorosłych – w specjalnych dwuosobowych wagonikach. Trasa zjazdu jest bardzo zróżnicowana, pokonujemy na niej 3 pętle, przejeżdżamy przez las, by następne pomknąć wiaduktem położonym nad potokiem, na wysokości 8 metrów. Zjeżdżalnia grawitacyjna na Czarnej Górze to doskonała forma rozrywki dla osób w każdym wieku, ma ona swój urok zarówno w ciepłe, letnie dni jak również zimą, gdy podziwiać można otulony śniegiem krajobraz. „Czarna Żmija” gwarantuje niezapomniane chwile spędzone na doskonałej zabawie z całą rodziną.

Pokoje blisko Czarnej Góry – noclegi w Willi Diana

Wybierając aktywną formę wypoczynku – zarówno zimą jak i latem warto skorzystać z oferty noclegów w pensjonacie Willa Diana położonym nieopodal Czarnej Góry. Zapewniamy komfortowe pokoje z łazienkami i TV w atrakcyjnych cenach. Do dyspozycji gości oddajemy również przepiękny, duży teren rekreacyjny a w nim: boisko do piłki nożnej, siatkówki, miejsce na ognisko i grilla, mini plac zabaw.

Willa Diana oferuje noclegi ze śniadaniem, tuż przy Stroniu Śląskim, przez co pensjonat jest idealnym miejscem wypadowym do zobaczenia atrakcji Kotliny Kłodzkiej, a wśród nich kopalni złota w Złotym Stoku, kopalni uranu i Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, Muzeum Minerałów i Kamieni czy masywu Śnieżnika.

 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji  + 48 512 660 363

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 
 + 48 512 660 363

Gdzie jesteśmy? 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close