Lądek Zdrój – noclegi nieopodal słynnej miejscowości uzdrowiskowej

Lądek Zdrój, miejscowość uzdrowiskowa położona w Kotlinie Kłodzkiej, należy do najpiękniejszych miasteczek województwa dolnośląskiego. Rozwój Lądka Zdroju nastąpił w momencie, kiedy w okolicach odkryto źródła wód mineralnych z borowinami. Lokacja miasta nastąpiła w XIII wieku. Uzdrowisko Lądek Zdrój rozwinęło się dopiero w XIX wieku, lecz od razu stało się jednym z najczęściej odwiedzanych przez znane osobistości. Do najcenniejszych zabytków należą kościoły: Narodzenia NMP z XVII wieku, NMP także z wieku XVII, św. Jerzego z XVI wieku, ratusz odbudowany w 1872 roku, kamienice na rynku i w miasteczku, figura Trójcy Świętej z 1742 roku oraz park zdrojowy z pijalnią wód.

rynek lądek zdrój
wczasy w lądku zdroju

Lądek Zdrój

Lądek-Zdrój (dawniej niem. Bad Landeck).  Położony jest na ziemi kłodzkiej pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, 25 km na południowy wschód od Kłodzka na terenie przynależnym geograficznie do Sudetów Południowo-Wschodnich. Występują tu radoczynne (zawierające radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi. Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Zakład posiada również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. W Bad Landeck leczyli się m.in.: Goethe, caryca Katarzyna II, car Aleksander I, królowie pruscy, John Quincy Adams – prezydent USA.

ladek-zdroj-rynek-ratusz
Lądek Zdrój Panorama
Urlop w Lądku Zdroju

Co warto zobaczyć w Lądku Zdroju ?

Ważnym punktem jest Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego. Galeria mieści się w rynku, w dawnym domu rzeźbiarza Michała Klahra starszego. Późnorenesansowa kamienica należała do rodziny Klahrów od 1724 roku, kiedy to rzeźbiarz wraz z żoną Katarzyną przeprowadził się z Kłodzka do ówczesnego Bad Landeck. Od 2006 roku funkcjonuje tu Galeria Muzealna gromadząca i prezentująca eksponaty związane z historią miasta, uzdrowiska i gminy Lądek Zdrój. Wystawa stała przedstawia rozwój Lądka Zdroju od średniowiecza po XX wiek. Eksponaty to głównie kopie starych grafik, fotografii i archiwalne materiały planistyczne, a także kolekcja dzieł sztuki, głównie rzeźb o tematyce sakralnej. Przy Galerii działa Gminne Centrum Informacji Turystycznej.

Lądek Zdrój latem

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Naukowcy potwierdzają, iż może liczyć ona nawet 2-5 mln lat. Powstała na skutek erozji pobliskich stoków, która przyczyniła się do obniżenia poziomu wody w korycie rzeki i osadzeniu się tam mieszanki łupków oraz pyłów. Pierwsze informacje o jaskini pochodzą z XVIII w., a dokładnie z 1757 r. Już wtedy miejsce to bardzo chętnie odwiedzane było przez liczne grupy turystów oraz kuracjuszy odwiedzających pobliskie miejscowości uzdrowiskowe. Do dziś Jaskinia Radochowska skrywa mnóstwo tajemnic.

jaskinia radochowska

Stworzona w niej została podziemna trasa turystyczna, którą pokonać można z miejscowym przewodnikiem. Liczy ona niemalże 300 metrów. Warto zwrócić uwagę na wnętrze jaskini pokryte licznymi, różnorodnymi naciekami: wełniastymi, kaskadowymi czy draperiami. Cześć podziemnej trasy musimy pokonać przedzierając się przez bardzo wąskie szczeliny i zakamarki. Należy pamiętać przy tym, że średnia temperatura panująca we wnętrzu groty wynosi ok. 9 °C. Trasa jest jednak w pełni sprawdzona i bezpieczna, nawet dla najmłodszych turystów. Podczas zwiedzania, w połowie trasy dotrzemy do jeziorka krasowego położonego w Komorze Gotyckiej, o powierzchni ok. 30 m² i głębokości 2m. Miejsce to słynie z obecności nietoperzy oraz bardzo rzadkiego gatunku skorupiaków – studniczek tatrzańskich. Z uwagi na liczne walory naturalne jaskinia została uznana jako pomnik przyrody a przez to objęta ochroną. To wyjątkowe miejsce można zobaczyć codziennie w godz. 10-18.