Kletno noclegi u Diany

Oferujemy noclegi blisko Kletna – w Stroniu Śląskim, oddalonym od Kletna 6 km.  Noclegi u Diany to doskonała okazja do zwiedzenia kopalni uranu oraz innych atrakcji w regionie Sudetów. Oferujemy pokoje 2,3 i 4 osobowe w komfortowych warunkach jakie zapewnia obiekt. Nocleg ze śniadaniem (typu szwedzki stół), noclegi zarówno dla osób indywidualnych, firm czy kolonii – posiadamy ponad 50 miejsc do spania. Polecamy noclegi nieopodal Kletna wszystkim tym którzy oczekują wygodnych noclegów w malowniczym i spokojnym miejscu za rozsądną cenę. Zapraszamy do kontaktu !

 

Kletno – rys informacyjny

Kletno (niem. Klessengrund) – wieś w Dolinie Kleśnicy, w Masywie Śnieżnika, powstała w XVI w. jako ośrodek górniczy, dziś znana miejscowość letniskowa.  Wybierając noclegi w okolicy Kletna mamy okazję zobaczyć najpiękniejszą w Polsce jaskinię – „Jaskinia Niedźwiedzia„, podziemną trasę turystyczną w starej kopalni uranu. Muzeum Ziemi i Park Jurajski, łowisko pstrąga „Nad Stawami” czy dzwonnicę na Górze Młyńsko.

 

Kopalnia uranu w Kletnie – rys historyczny

Nieczynna Kopalnia Uranu w Kletnie Podziemna Trasa Turystyczna Historia kopalni uranu rozpoczęła się w latach 40 XX w. Motywy i okoliczności jej powstania ściśle związane są z ówczesną sytuacją polityczną świata.
Otóż w 1947 r. na całym terenie Polski specjaliści radzieccy wszczęli poszukiwanie rud uranu niezbędnego do produkcji broni atomowej. Wkrótce w Kletnie rozpoczęto budowę kopalni, którą nazwaną później Kopaliną. Działała ona przez 5 lat, do 1953 r. W trakcie jej funkcjonowania wydobywano rudy żelaza, srebra i miedzi. Ze względu jednak na bardzo małą ilość uranu, po kilku latach zaniechano dalszego wydobycia surowców. W trakcie działania kopalni wydobyto tu ok. 20 ton uranu, wykonano wyrobiska
o całkowitej długości 37 km, w tym 20 sztolni oraz 3 szyby o głębokościach 83-150 m.

Zwiedzanie kopalni uranu – podziemna trasa turystyczna do wnętrza Ziemi

Dziś, z pozostałości kopalni udostępniona dla turystów została sztolnia nr 18, znajdująca się przy trasie z Kletna do Siennej. Jej główną atrakcją są oświetlone miejsca wydobycia kluczowych minerałów (tj. fluoryt, ametyst, kwarc, malachit). Kopalnia w Kletnie jest jedyną kolorową kopalnią na starym kontynencie !
W 2000 r. na terenie Kopalni Uranu utworzono podziemną, edukacyjną trasę turystyczną. Ta unikalna i oryginalna forma nauki, przyciąga turystów nie tylko z okolicy.

Zgromadzone liczne eksponaty i przedmioty ściśle związane z górnictwem i jego historią (np. mapy, lampy górnicze, kufle, liczniki Geigera). Cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży a także studentów i dorosłych. Dla każdej grupy, w zależności od wieku dostosowywana jest tematyka warsztatów oraz forma prowadzenia zajęć. Jest to wspaniałe miejsce do zgłębienia wiedzy z zakresu mineralogii, geologii, historii i ekologii. Zajęcia prowadzone są zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych. Podziemna Trasa Turystyczna jako forma edukacji a zarazem świetna alternatywa dla spędzania czasu wolnego z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Niekonwencjonalna forma prowadzonych zajęć oraz unikalne środki dydaktyczne wzbudzają nowe zainteresowania i pasje wśród dzieci, młodzieży ale również osób dorosłych.

Każda wycieczka po kopalni odbywa się przy udziale kwalifikowanego przewodnika, który w ciekawy sposób omówi historię górnictwa Masywu Śnieżnika, przekaże podstawowe informacje geologiczne oraz z zakresu mineralogii, a nawet – fizyki jądrowej !

Oprócz standardowego zwiedzania, istnieje także możliwość zwiedzania kopalni nocą, przy oświetleniu z lamp naftowych. Na terenie kopalni uranu organizowane są cykliczne zawody w poszukiwaniu minerałów, warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz eventy dostosowywane pod klientów. Polecamy !