Góry Bialskie

Góry Bialskie (czes. Rychlebske hory) od zachodniej strony w sąsiedztwie z Masywem Śnieżnika, od północnej zaś współgraniczą z Górami Złotymi. Z punktu widzenia geograficznego przypisuje się je do Sudetów Wschodnich i znajdują się w płd – wsch zakątku Ziemi Kłodzkiej. Góry Bialskie to zwarty masyw górski, którego ramiona osiągają przeciętną wysokość ok. 1 km i rozpołowione są króciutkimi, lecz głębokimi dolinami rzecznymi.
W Górach Bialskich brak jest scentralizowanego zwornika, a góry zbudowane są ze skał krystalicznych, fylitów, kwarcytów, łupków mikowych i gnejsów czy granitognejsów kaledońskich. Do najwyższych wzniesień zaliczyć możemy: Smrk (1125 m n.p.m.) po stronie czeskiej oraz Postawna (1117 m n.p.m.), Rudawiec (1112 m n.p.m.), Czernica (1083 m n.p.m.), Orlik (1068  m n.p.m.) i Sierstkowa (1008  m n.p.m.) po stronie polskiej.

wędrówki po górach bialskich

Góry Bialskie noclegi w willi Diana

Willa Diana oferuje noclegi w Górach Bialskich, co pozwala na poznanie lokalnych atrakcji i zaznania tutejszych rozrywek, nie tylko górskich. Oferujemy nocleg w pokoju 2,3 lub 4 osobowym, ze śniadaniem, miejscem parkingowym, udogodnieniami oferowanymi przez nasz pensjonat oraz dobrym słowem i radą. Noclegi u Diany to gwarancja udanego wypoczynku dla całej rodziny – poznaj z nami Góry Bialskie !

Góry Bialskie – przyroda na wyciągnięcie ręki

Charakterystyczną cechą Gór Bialskich są zachowane w dobrym stanie fragmenty pierwotnego lasu sudeckiego (ze znaczną ilością buków, jaworów i jodły), który do połowy XIX w. przeważał w krajobrazie Sudetów, a dziś zobaczyć go można w rezerwatach przyrody Puszcza Śnieżnej Białki i Nowa Morawa.

Góry Bialskie panorama

Wędrując po Górach Bialskich, przede wszystkim po mniej obleganych i bardziej kameralnych szlakach, w prosty sposób spotkać można liczną w tym stronach zwierzynę tj. sarnę, jelenia, dzika i lisa.

Góry Bialskie w Sudetach

Trudniej z kolei zobaczyć pozostałe, mniej liczne zwierzęta, z których liczne gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Stoki Średniaka, np. poza Czerwonymi Wierchami w Tatrach, zajmują drugie co do wielkości naturalne siedlisko kozic górskich w kraju. Bez problemu spotkamy tu także muflona, czyli gatunek górskiej owcy wywodzącej się z Sardynii i Korsyki  np. przy łowisku pstrągów „Nad Stawami” w Kletnie.

góry bialskie narty
Góry Bialskie w Kotlinie Kłodzkiej
góry bialskie trasa
góry bialskie noclegi